Mexico Entero
Informacje dla podróżnychHistoria MeksykuMeksyk dziśAmeryka ŁacińskaMój MeksykPrzewodnik JukatanNasi partnerzyGaleriaKontakt

Przepisy ruchu drogowego

 

 

 

Przepisy ruchu drogowego są podobne do przepisów w naszym kraju, jednak czasami, szczególnie w godzinach szczytu, nie są przestrzegane. Tak jak wszędzie, są kierowcy, którzy dobrze prowadzą, przestrzegają przepisów, używają kierunkowskazów itd. ale są i tacy, którzy tego nie robią. Radzimy, abyś się odprężył i nie denerwował, prowadząc samochód w Meksyku. Pamiętaj, jesteś na wakacjach.

Więc już teraz na spokojnie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, może się przydadzą gdy zdecydujesz aby wynająć samochód na miejscu.

Zasady poruszania się po drogach są bardzo podobne do polskich. Jest jednak kilka aspektów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę poruszając się samemu po meksykańskich drogach.

W Meksyku obowiązuje ruch prawostronny.

1)    W Meksyku mamy trzy rodzaje policji drogowej: federal (na drogach federalnych), estatal ( na drogach stanowych) i municipal (w miastach). Policja federalna może zatrzymać samochód do kontroli tylko na drogach federalnych. Natomiast nie ma do tego prawa na drogach stanowych.

 

      

 

2)    Limity prędkości: na autostradach 110 km/h, na drogach krajowych 90 km/h, w miastach 40-50 km/h.

3)    Policja posiada mało radarów tzw. przenośnych („suszarki”). W Cancun i na Riviera Maya widziałem policję z radarem tylko przy wjeździe do Playa del Carmen od strony Tulum, za Parkiem Xcaret, a w Cancun pomiędzy lotniskiem i centrum miasta. To nie znaczy, że policja nie ma radaru w „głowie”.

4)    Mandaty w Meksyku są proporcjonalnie dość wysokie. Do tego, akceptując mandat, policja może nam zabrać prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu lub tablice rejestracyjne, które możemy odebrać na najbliższym komisariacie płacąc mandat.

 

 

 

5)    Przy zbliżaniu się do miejsc zabudowanych radzimy zwolnić, bo nagle może wyrosnąć jak spod ziemi nieoznaczony próg zwalniający, których jest w Meksyku od zatrzęsienia. Nieoznaczone progi mogą się pojawić nawet w miejscach niezabudowanych. Oznaczenia progów zwalniających TOPE

 
     
 
 

6)    Meksykanie generalnie nie jeżdżą szybko, natomiast brak im jest kompletnie wyobraźni. Zasada ograniczonego zaufania zupełnie się tutaj nie sprawdza. Trzeba być bardzo czujnym na każdym kroku.

7)    Między kierowcami powstało wiele znaków wzajemnego porozumiewania się, zwłaszcza świetlnego. Meksykanie uwielbiają używać świateł awaryjnych, które mogą mieć wielorakie znaczenie: ostrzeżenie przed jakimś niebezpieczeństwem, sygnalizowanie jakiegoś manewru, np. skręcania w prawo czy lewo, itd. Bardzo często po prostu zapominają je wyłączyć. Radzimy zwolnić przed takim delikwentem, który używa świateł awaryjnych, bo tak na naprawdę nie wiadomo, co on chce zrobić.

8)    Gdy kierowca przed nami używa lewego sygnalizatora, może to oznaczać 3 rzeczy: albo chce skręcać w lewo, albo daje nam znak, że możemy go wyprzedzić (jak u nas krótki prawy), albo zapomniał go wyłączyć.

9)    Wiele osób nie wie, że jeśli w miastach, czy gdziekolwiek indziej, krawężniki są pomalowane na kolor żółty, to jest tam zakaz parkowania.

 

 

  

1)   

      Parkowanie, często dość trudne w dużych miastach, jest dozwolone tylko w miejscach oznaczonych znakiem z czarnym napisem litery E (estacionamiento) w czerwonej obwódce. Ten sam znak ale z ukosnie przekreślonym E oznacza zakaz parkowania. Białe E na niebieskim tle to znak parkingu.

 
                       
 
 

2)     Oznaczenia dróg to przeważnie piktogramy.

 

 

 

3)     Znak  z napisem ALTO to nasz znak STOPU

 

                                                          

 

Znak  zakazu zatrzymania się i postoju

 

 Znak CEDA EL PASO ustąp pierwszeństwa przejazdu,

 

 

 

 Zaopatrzeni w wiadomości, mapy, plan podróży oraz dobry humor Jedźcie i poznawajcie ten piękny kraj. Szczęśliwej podróży.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim I należą do ME TOURS INTERNACIONAL. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.Przedstawione tutaj propozycje programów wycieczek, opisów , wszelkiej treści propozycje są naszymi programami autorskimi, nie zezwala się na ich kopiowanie, przetwarzanie w innej postaci jak i wykorzystywanie propozycji w nich ujętych jako własnych. Kopiowanie, przetwarzanie oraz udostępnianie innym osobom bez zgody autora jest zabronione i egzekwowane na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. Nr 24, Poz.83, Dz. U. Nr 44, Poz. 170 z późniejszymi zmianami).

tagi: transport na Jukatanie, opieka rezydencka Jukatan, polski przewodnik, polski rezydent na Jukatanie, wycieczki fakultatywne meksyk,

tags: mexico entero meksyk wycieczki wycieczki fakultatywne po Jukatanie wycieczki fakultatywne w Meksyku Mexico Meksyk Jukatan cenota ikkil cenoty na Jukatanie Coba Tulum Chichen Itza Playa del Carmen Cancun Xcaret Holbox Riviera Maya wycieczka po Jukatanie wycieczki objazdowe Meksyk polskie biuro podróży w Meksyku polscy rezydenci w Meksyku Guadalupe nurkowanie na rafie koralowej wynajem samochodów w Meksyku nieruchomości Meksyk fakultety w Meksyku wycieczki po Ameryce Łacińskiej wakacje Meksyk hotele w Meksyku Gwatemala Belize Ameryka Środkowa Kolumbia Wenezuela Peru Chile Ekwador Argentyna Brazylia Galapagos


Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.

© 2009-2013 mexicoentero.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - SiteMap - Tworzenie stron Xann Internet Solutions - Projekt strony: Ewa Pytel-Skiba

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności