Mexico Entero
Informacje dla podróżnychHistoria MeksykuMeksyk dziśAmeryka ŁacińskaMój MeksykPrzewodnik JukatanNasi partnerzyGaleriaKontakt

Coba

Historia

Coba w czasach prekolumbijskich nosiło prawdopodobnie nazwę Kinchil Cobá, nawiązującą do imienia majańskiego bóstwa solarnego i określenia związanego z wyrazami: cob (kob) – mętna i ha – woda, co dawało określenie „miejsce mętnej wody”, związane z pewnością z lagunami, przy których zbudowano miasto. Miasto, które okres swojej świetności przeżywało w latach 600 n.e – 900 n.e., zajmowało powierzchnię 50 km2, a zamieszkane było przez 40.000 osób. Architektura Coby stanowi zagadkę. Wznoszące się tutaj piramidy i stele bardziej przypominają budowle odległego  o kilkaset kilometrów Tikalu, niż z o wiele bliższego Chichen Itza czy północnego Jukatanu.

Cobę z Tikalem połączyło małżeństwo władców, aby ułatwić handel między Majami z dzisiejszej Gwatemali i Jukatanu. Wydaje się, że na stelach przedstawione zostały władczynie z Tikalu, stojące na jeńcach kobiety trzymające w dłoniach rytualne laski i pyszniące się swą mocą. Władczynie przywiozły ze sobą rodzimych architektów i artystów. W Coba znajduje się również  centrum gęstej sieci Sacbes – tworzyły one rozległą sieć biegnących wałami dróg, wysypanych walcowana wapienną zaprawą i łączących centrum z zewnętrznymi regionami. Niezwykłe jest to,że te drogi w niektórych miejscach miały aż 10 metrów szerokości, a jedna z nich, mająca ponad 100 kilometrów długości,  wiodła do centrum kulturalnego Yaxuná.

 

 

Przez Cobę prowadziło  około 45 lokalnych dróg. Były one częścią olbrzymiej astronomicznej maszyny czasu widocznej w każdym mieście Majów. Ocenia się, że w Cobá znajduje się ok. 6500 budowli, z których zbadano i odnowiono zaledwie kilka. Cobá była, bez wątpienia, jednym z najważniejszych ośrodków na Jukatanie, porównywalnym pod względem rozmiarów i znaczenia do Chichén Itzá, swymodwiecznym rywalem.

Najstarsze znaleziska w Cobá datowane są na lata 200 – 100 pne. Między 200 a 600 r.n.e Cobá kontroluje całą północną część stanu Quintana Roo oraz część Jukatanu. W tym czasie miasto utrzymuje kontakty z innymi wielkimi ośrodkami Majów, jak Tikal czy Calakmul, zawierając z nimi sojusze militarne i małżeńskie.  Po roku 600 następują zmiany w strukturach władzy, a kontakty z innymi ośrodkami urywają się. Ok. roku 1000 Cobá weszła w długi spór z Chichén Itzá, które ostatecznie zatriumfowało, co zaskutkowało utratą kontroli nad częścią dominium, m.in. nad ważnym ośrodkiem w Yaxuná. Po roku 1000 Cobá stopniowo traci znaczenie polityczne, chociaż zachowuje znaczenie symboliczne i rytualne, co pozwala częściowo odzyskać swoje znaczenie pomiędzy latami 1200 a 1500.

 

 

Pierwszych odkryć archeologicznych dokonał Teobert Maler. Przybył on do Coba w roku 1891 po usłyszeniu opowieści o legendarnym zaginionym mieście. Następnie w roku 1926 Carnegie Instytute sfinansował dwie wyprawy pod kierownictwem J.Erica, S Thompsona i Harrego Pollocka.W 1973 roku rząd meksykański podejmuje decyzję o sfinansowaniu prac wykopaliskowych.

Co warto zobaczyć?

Miasto składa się z kilku grup architektonicznych, związanych nie tylko z chronologią, lecz również z pełnioną funkcją. Tak więc istnieją strefy mieszkalne, jak Grupo Cobá, jak również części spełniające funkcje ceremonialne i pogrzebowe, jak Grupo Macanxoc.

Grupo Cobá

Położona pomiędzy jeziorami Cobá i Macanxoc.

 

 

Templo de las Iglesias

Świątynia Kościołów to piramida o wysokości prawie 25 metrów pochodząca z wczesnego okresu klasycznego. Jej podstawa ma wymiar 40 x 50 metrów. Składa się z siedmiu tarasów. Na ostatnim usytuowano mur, na którym ułożono najwyższą platformę, a na niej z kolei zbudowano niewielką świątynię. Nazwę Kościół nadali współcześnie mieszkańcy , który przybywają do Coba modlić sie i zapalać świeczki przed znajdującą się u jej stóp stelą. Obok struktury znajdują się: kompleks budynków pałacowo – rezydencjalnych ze sklepieniami łukowymi i dziedzińcami, stele z inskrypcjami (z lat 613–780), Juego de pelota, gdzie można zobaczyć postacie jeńców pochodzące z okresu 600 – 900 r.n.e., oraz fundamenty zdobione wyobrażeniami ludzkich czaszek i inskrypcjami hieroglificznymi. Na terenie boiska znaleziono ozdoby z jadeitu, pirytu, muszli i obsydianu.

 

 
Grupo Macanxoc

To grupa budowli składająca się z niskich platform z małymi świątyniami lub ołtarzami. Ta część miasta służyła zapewne funkcjom ceremonialnym. Dotychczas znaleziono tam osiem steli. Te liczące 3 metry wysokości i 1,5 metra szerokości spłaszczone kamienne filary  upamiętniają różne ważne wydarzenia związane z życiem i działalnością władców Cobá, wśród których sporą część zajmują kobiety, oraz napisy w formie hieroglifów.

 

 

Grupo de las Pinturas (Zespół Malowideł)

Najważniejszą budowlą tego zespołu jest pirmida zwieńczona niewielką świątynią z drzwiami, oraz portalem głównym przedzielonymi kolumną. Na nadporożu oraz gzymsach widać jeszcze resztki malowidła. Nieopodal znajdują się trzy stele przedstawiające sceny składania ofiar z ludzi.

 

 

 
Juego de Pelota

Drugie z odrestaurowanych boisk w rytualna gre w piłkę. Oba boiska  pochodzą z okresu klasycznego i są bardzo do siebie podobne. Ozdobiono je kamiennymi pierścieniami i panelami. W pobliżu boiska do gry w piłkę odkryto znaczną liczbę kamiennych płyt pokrytych inskrypcjami glificznymi i przedstawiających postacie dostojników oraz pojmanych jeńców.

 

 
Nohoch Mul (Wielki Kopiec lub Wielka Piramida)

Mierząca  42 metry wysokości najwyższa na Jukatanie piramida Majów, została wybudowana w okresie klasycznym (200 – 600 n.e.) dla uczczenia pamięci władców  Cobá. Ze względu na swoje znaczenie symboliczne, budowla była wiele razy przebudowywana. Na jej szczyt wiedzie 120 schodów. W miejscach, gdzie należy stawiać nogi wyrzeźbiono znaki muszli. Nad wejściem do świątyni mieszczącej się na szczycie, wyrzeźbiono dwie podobizny Zstepującego Boga, podobne do rzeźb w Tulum. Schody prowadzą przez sześć tarasów. Na szczycie świątyni znajduje się niewielki ołtarz ofiarny. Nieopodal Nohoc Mul  znajduje się Structura X, czyli stela z wypisaną datą: 30 listopada roku 730.

 

 

Xaibe 

Niedawno odrestaurowana półkolista budowla znana jako  skrzyżowanie dróg.   Właśnie w tym miejscu zbiegają się cztery drogi sacbe.

 

 

Mapa strefy archeologicznej COBA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim I należą do ME TOURS INTERNACIONAL. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony. Nasze propozycje są naszymi programami autorskimi, nie zezwala się na ich kopiowanie, przetwarzanie w innej postaci jak i wykorzystywanie propozycji w nich ujętych jako własnych. Kopiowanie, przetwarzanie oraz udostępnianie innym osobom bez zgody autora jest zabronione i egzekwowane na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. Nr 24, Poz.83, Dz. U. Nr 44, Poz. 170 z późniejszymi zmianami).

 

tagi: MAPA COBA STREFA ARCHEOLOGICZNA, tramping na Jukatanie, polski rezydent, drogi majow, majowie, Wyprawy drogami sacbe, YAXUNA, pierzasty waz majow, majowie , polskie biuro w meksyku, polski rezydent, pilka, bogowie ,

tags: mexico entero meksyk wycieczki wycieczki fakultatywne po Jukatanie wycieczki fakultatywne w Meksyku Mexico Meksyk Jukatan cenota ikkil cenoty na Jukatanie Coba Tulum Chichen Itza Playa del Carmen Cancun Xcaret Holbox Riviera Maya wycieczka po Jukatanie wycieczki objazdowe Meksyk polskie biuro podróży w Meksyku polscy rezydenci w Meksyku Guadalupe nurkowanie na rafie koralowej wynajem samochodów w Meksyku nieruchomości Meksyk fakultety w Meksyku wycieczki po Ameryce Łacińskiej wakacje Meksyk hotele w Meksyku Gwatemala Belize Ameryka Środkowa Kolumbia Wenezuela Peru Chile Ekwador Argentyna Brazylia Galapagos


Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.

© 2009-2013 mexicoentero.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - SiteMap - Tworzenie stron Xann Internet Solutions - Projekt strony: Ewa Pytel-Skiba

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności