Mexico Entero
Informacje dla podróżnychHistoria MeksykuMeksyk dziśAmeryka ŁacińskaMój MeksykPrzewodnik JukatanNasi partnerzyGaleriaKontakt

Ślady polskości na meksykańskiej ziemi

Ślady polskości na meksykańskiej ziemi

 

            Odległość ponad 10 tysięcy kilometrów, egzotyczna i często niezrozumiała dla Polaków historia, tropikalne położenie geograficzne. Wydaje się, że nic nie powinno łączyć Polskę z Meksykiem. A jednak jest inaczej.

 
Trochę historii
 

            Polacy o istnieniu nowego kontynentu dowiedzieli się w 1508 roku, dzięki informacjom przekazanym przez profesora Akademii Krakowskiej Jana Głogowity. Już 90 lat później Jan Bocian z Poznania dowodził kilkoma okrętami, które z Portugalii wypłynęły ku nowym ziemiom. Jezuita Jerzy Hostyński, zmarły w 1688 roku, pracował wśród Indian Tarahumara. Józef Olszewski z Płocka, pirat i handlarz niewolników, nękał wybrzeża Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego.

Bardziej znacząca obecność Polaków na dalekiej meksykańskiej ziemi widoczna jest od początków XIX wieku. Karol Beneski był oficerem armii meksykańskiej, wielkim przyjacielem pierwszego cesarza Meksyku Agustina Iturbide, a potem żołnierzem w armii generała Santa Anny. Konstanty Paweł Tarnawa – Malczewski dowodził częścią armii meksykańskiej w czasach walki o niepodległość. Seweryn Gałęzowski, lekarz walczący w armii meksykańskiej podczas wojny z USA, przyczynił się do rozwoju nauk medycznych i unowocześnił szpitalnictwo. Wielu Polaków, jak na przykład Antoni Jabłoński, Józef Tabaczyński, hrabia Stanisław Wodzicki, autor książki „Z ułanami cesarza Maksymiliana w Meksyku”, czy Konrad Niklewicz Łokoć, autor książki „Wspomnienia z Meksyku. Meksyk za panowania Maksymiliana I” uczestniczyło w wojnie między konserwatystami, popieranymi przez Francuzów, a liberałami, kierowanymi przez Benito Juareza, walcząc po obu stronach barykady, między innymi w słynnej bitwie pod Puebla 5 maja 1862 roku.

            Meksyk odwiedzali też podróżnicy i badacze. Paweł Edmund Strzelecki prowadził badania klimatologiczne i mineralogiczne w stanach Jalisco, Sinaloa i w Sonorze. Józef Warszewicz badał florę Meksyku i Ameryki Środkowej. Juliusz Szygowski wsławił się jako znakomity archeolog. Znany etnolog Bronisław Malinowski prowadził prace naukowe w Dolinie Oaxaca.

Wielu na stałe osiadłych w Meksyku Polaków wpisało się trwale w historię tego kraju. Miguel Wionczek był doradcą prezydenta Meksyku Echeverrii. Elena Poniatowska, potomkini królewskiego rodu, należy do najbardziej znanych meksykańskich pisarek. Jerzy Skoryna kierował firmami przemysłowymi, a dzisiaj jest aktywnym działaczem polonijnym. Wiele lat mieszkali w Meksyku Sławomir Mrożek, Jerzy Grotowski, Maria Sten, Wojciech Cejrowski, a także poeta i tłumacz literatury latynoamerykańskiej Jan Zych.

            Tak daleko, a tak blisko. Wbrew pozorom wiele łączy Polskę z Meksykiem. I historia, i dzień dzisiejszy. Około dwutysięczna Polonia zamieszkująca dzisiejszy Meksyk jest bardzo zaangażowana w przybliżaniu się obydwu krajów. To dzięki jej inicjatywom na dalekiej meksykańskiej ziemi można natknąć się na liczne ślady polskości.

 
Polonica w Meksyku
 

W Galerii Lotników na Lotnisku Benito Juareza w Mieście Meksyk znajduje się odsłonięty 27 listopada 1996 roku pomnik wielkiego polskiego pilota Stanisława Skarżyńskiego. Dnia 8 maja 1933 roku przeleciał on południowy Atlantyk ważącym 446 kg samolotem polskiej produkcji RWD 5 bis, w sposób symboliczny łącząc Europę z Ameryką Łacińską.

W 2001 roku, dzięki staraniom działacza polonijnego Jerzego Skoryny, w pięknej dzielnicy Miasta Meksyk Lomas de Chapultepec, stanął pomnik wybitnego polskiego męża stanu i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego.

Również nasz wielki astronom, który "wstrzymał słońce, ruszył ziemie", Mikołaj Kopernik, doczekał się swego pomnika stojącego w Parku Chapultepec w Mieście Meksyk, a także tablicy w mieście Tacámbaro.

Polonia meksykańska ufundowała tablicę upamiętniającą obecność Polaków na Olimpiadzie 1968, na której zdobyliśmy 18 medali, w tym 5 złotych.

Medalion przedstawiający Fryderyka Chopina umieszczono na balkonie fasady Teatru Ricardo Castro w Durango.

W jednym z najpiękniejszych geologicznych muzeów świata znajdującym się w Mieście Meksyk, w jednej z sal wystawowych ulokowano witraż Kopalni Soli w Wieliczce.

Wiele szkół nosi nazwy związane z Polską, jak na przykład szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Jaltianguis, w stanie Oaxaca, szkoła im. Marii Skłodowskiej Curie, czy szkoła "Polonia" w Azcapotzálco w Mieście Meksyk.

Jeśli ktoś przebywający w Meksyku zatęskni za bigosem czy schabowym, może się śmiało udać do otwartych tam polskich restauracji. W Mieście Meksyk działają „Rincón Polaco”, „Mazurca”, „La Specia” i „Kaczka”, natomiast w Cancún restauracja „La Coronela”.

W Meksyku również można się natknąć na wiele polskich śladów religijnych. W Tacámbaro, w miejscowym kościele, znajduje się obraz MB Częstochowskiej,ufundowany przez chicagowska polonię, półtorametrowej wielkości Dzwon Tysiąclecia Chrztu Polski ufundowany w 1966 roku przez społeczność tego miasta, a także tablica upamiętniająca pierwszą polską pielgrzymkę do Tacámbaro w 1957 roku.

Jest też kilka parafii katolickich pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Mieście Meksyk, Tecamachalco, czy w pięknym kolonialnym mieście Morelia.

Z Polską kojarzy się też kult Miłosierdzia Bożego rozpowszechniony przez św. Faustynę Kowalską. Kościoły i kaplice pod tym wezwaniem znajdują się w Mieście Meksyk i w Ciudad Nezahualcoyotl. Coraz bardziej znane w Meksyku staje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire prowadzone od 1998 roku przez polskich Pallotynów.

W jednej z wież w Bazylice w Guadalupe wmurowano tablicę z brązu z polskim godłem narodowym i z podpisem „Polonia”, jako pamiątkę poświęcenia Polski Matce Bożej z Guadalupe.

Wielu Polaków, którzy na krócej lub na dłużej odwiedzają Meksyk, jest zaskoczonych spotkaniem tylu śladów polskiej obecności w tym skądinąd egzotycznym dla nas kraju. Polacy na stale wpisali się lub każdego dnia wpisują w historię Meksyku, który dla wielu z nich stał się drugą ojczyzną. Wbrew pozorom Polska nie leży tak daleko od Meksyku.

 autor: Paweł Skiba ME TOURS INTERNACIONAL

 

 

 

 

Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu  lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony. Nasze propozycje są autorstwa właściciela strony i kopiowanie, przetwarzanie oraz udostępnianie innym osobom bez zgody jest zabronione i egzekwowane na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. Nr 24, Poz.83, Dz. U. Nr 44, Poz. 170 z późniejszymi zmianami).

tags: mexico entero meksyk wycieczki wycieczki fakultatywne po Jukatanie wycieczki fakultatywne w Meksyku Mexico Meksyk Jukatan cenota ikkil cenoty na Jukatanie Coba Tulum Chichen Itza Playa del Carmen Cancun Xcaret Holbox Riviera Maya wycieczka po Jukatanie wycieczki objazdowe Meksyk polskie biuro podróży w Meksyku polscy rezydenci w Meksyku Guadalupe nurkowanie na rafie koralowej wynajem samochodów w Meksyku nieruchomości Meksyk fakultety w Meksyku wycieczki po Ameryce Łacińskiej wakacje Meksyk hotele w Meksyku Gwatemala Belize Ameryka Środkowa Kolumbia Wenezuela Peru Chile Ekwador Argentyna Brazylia Galapagos


Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.

© 2009-2013 mexicoentero.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - SiteMap - Tworzenie stron Xann Internet Solutions - Projekt strony: Ewa Pytel-Skiba

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności