Mexico Entero
Informacje dla podróżnychHistoria MeksykuMeksyk dziśAmeryka ŁacińskaMój MeksykPrzewodnik JukatanNasi partnerzyGaleriaKontakt

Śladami Jana Pawła II w Meksyku

Mexico siempre fiel. Śladami Jana Pawła II w Meksyku
 
 

Papież Jan Paweł II dał się poznać światu przede wszystkim jako niestrudzony pielgrzym. Każda podróż Ojca Świętego była, jak sam kiedyś powiedział, „autentyczną pielgrzymką do żywego sanktuarium Ludu Bożego.” Papież podróżował, aby głosić Ewangelię, utwierdzać w wierze, nieść słowa pocieszenia, spotykać się z ludźmi. W ciągu swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 105 podróży na wszystkie kontynenty świata.

            Jednym z najczęściej odwiedzany przez Jana Pawła II krajów był Meksyk. Był tu aż pięć razy w latach 1979, 1990, 1993, 1999 i 2002. Jego pierwsza podróż apostolska poza granice Watykanu odbyła się właśnie do Meksyku. Każda podróż Papieża do tego kraju zostawiała głęboki ślad w sercach Meksykanów. Za każdym razem wiele milionów ludzi uczestniczyło w papieskich spotkaniach i Mszach, modlitwą, śpiewem i autentyczną latynoską radością wyrażając przywiązanie do tego Papieża z tak dalekiego kraju, który stał się jednym z nich, stał się Meksykaninem.

 
Niestrudzony pielgrzym
 

„Mexico siempre fiel – Meksyk zawsze wierny”. Słowa te wypowiedział Papież podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Meksyku w styczniu1979 roku. Rozpoczynała się wtedy Trzecia Konferencja Biskupów Ameryki Łacińskiej, której głównym tematem była troska Kościoła o ubogich. Odwiedzając Miasto Meksyk, Puebla, Cuilapan, Oaxaca i Guadalajarę spotykał się z biskupami, kapłanami, zakonnikami i ludźmi świeckimi przypominając o miejscu chrześcijanina w dzisiejszym świecie i jego zaangażowaniu w głoszenie Ewangelii w codziennym życiu. Podczas spotkania z Indianami w Oaxaca i Cuilpan wezwał wszystkich ludzi do solidarności z autochtonicznymi mieszkańcami Meksyku i wskazał na potrzebę szybkiego rozwiązania problemów społecznych nękających ubogich. Głównym celem drugiej podróży Jana Pawła II do Meksyku w maju1990 roku była beatyfikacja Juana Diego. Podczas spotkań w Mieście Meksyk, Veracruz, Aguascalientes, S. Juan de los Lagos, Durango, Chihuahua, Monterrey, Tuxtla Gutiérrez, Villahermosa i Zacatecas niósł słowa wiary, nadziei i miłości Meksykowi, który jest także krajem ubóstwa, alkoholu, narkotyków i wyzysku. Wzywał wszystkich ludzi do odpowiedzialności za życie swoje i innych. W sierpniu 1993 roku Jan Paweł II już po raz trzeci udał się do Meksyku, tym razem do Meridy i Izamal na Półwyspie Jukatańskim. Podczas spotkań z Indianami, słowami i gestami pokazał, że Kościół zawsze jest zwrócony do tych najbardziej ubogich, ale także do tych, którzy są zagubieni w życiu, którzy stracili nadzieję. W styczniu 1999roku po raz kolejny Jan Paweł II postawił stopę na meksykańskiej ziemi, tym razem w Mieście Meksyk. Głównym celem tej podróży było zakończenie Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Ameryki. Podczas spotkań z Meksykanami zaapelował, żeby „Kontynent Nadziei” – jak nazywa się niekiedy tą część świata – stał się „Kontynentem Życia” i zachęcił ich, aby mieli odwagę świadczenia o Ewangelii na ulicach i placach swoich miast. Ostatnia pielgrzymka Papieża do Meksyku miała miejsce w lipcu 2002 roku. Głównym celem pobytu była kanonizacja Juana Diego i beatyfikacja Jana Chrzciciela i Hiacynta od Aniołów, a także oddanie głębokiego hołdu rdzennym mieszkańcom Mezoameryki.

 

„Janie Pawle II jesteś Meksykaninem”

 

Każda pielgrzymka Ojca Świętego do Meksyku to milionowe rzesze ludzi, autentyczna latynoska radość przejawiająca się w spontanicznych reakcjach na żywe słowa Papieża, oznaki przywiązania do Jana Pawła II i pełne wzruszenia momenty ciszy i modlitewnego skupienia. Ojciec Święty, od swego pierwszego spotkania na ziemi meksykańskiej, potrafił nawiązać wspaniały, bezpośredni kontakt z ludźmi. Okrzyki „Juan Pablo II eres tambien mexicano – Janie Pawle II jesteś też Meksykaninem” mówią chyba wszystko o recepcji jego osoby i wypowiedzianych przez niego słów. A słowa te, choć nie zawsze łatwe i przyjemne dla ucha, trafiały jednak na podatny grunt meksykańskich serc. Jan Paweł II ukochał Meksyk, tak jak i Meksyk ukochał Jana Pawła II. I nadal go kocha pomimo, iż wie, że już nigdy nie będzie on tam obecny fizycznie.

 
Śladami Jana Pawła II w Meksyku
 

Obecność Ojca Świętego w Meksyku, poza tą duchową, w sercu każdego mieszkańca tych ziem, przejawia się w wielu pomnikach, tablicach, nazwach ulic i pamiątkach rozsianych po całym kraju.

Pomnik Jana Pawła II na dziedzińcu Bazyliki Guadalupe w Mieście Meksyk jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych. Został on wystawiony przez naród meksykański w hołdzie Papieżowi, który pięć razy pielgrzymował do tego kraju. Nie mniej piękny jest pomnik stojący na jednej z głównych ulic Miasta Meksyk, w Alejach Insurgentes. Pomnik został ufundowany przez Meksykańskie Stowarzyszenie Maltańskie w hołdzie Ojcu Świętemu. Na tablicy znajduje się napis: „In memoriam S.S. Juan Pablo II, Vicario de Cristo 16-X-1978 / 02-IV-2005. Asociación Mexicana de Malta. El Pueblo de Mexico SIEMPRE FIEL.” Przed wejściem do kościoła, na potężnym dziedzińcu klasztoru Izamal na Jukatanie, 30 maja 1999 roku odsłonięto wzniesiony z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Jukatanu i na pamiątkę papieskiej wizyty w tej miejscowości pomnik Jana Pawła II, "jako dowód miłości, przywiązania i szacunku dla naszego umiłowanego Ojca Świętego". Na pomniku widnieje tablica z napisem: "Z Jukatanu błogosławię indiańskich braci oraz wszystkich mieszkańców kontynentu amerykańskiego"11 sierpnia 1993, Jan Paweł II.” 

Oprócz pomników znajduje się też wiele tablic pamiątkowych między innymi w Kościele Katedralnym w Mieście Meksyk, czy w Sanktuarium Matki Bożej w Zapopan. Ta ostatnia tablica została ufundowana z okazji pobytu Ojca Świętego w tym sanktuarium 30 stycznia 1979 roku. Również ulice meksykańskich miast noszą nazwę naszego wielkiego rodaka, jak na przykład ulica w pięknej dzielnicy San Angel w Mieście Meksyk czy jedna z głównych ulic najbardziej katolickiego miasta Meksyku, Puebli.

Bez wątpienia Ojciec Święty Jan Paweł II jeszcze na długo pozostanie w sercach mieszkańców Meksyku. Ludzie nie zapomną jego słów niosących posłanie miłości i braterstwa, jego słów ukojenia, a czasami i ojcowskiego upomnienia. Jan Paweł II na stałe wpisał się w niezwykłą mozaikę mieszkańców tego kraju.

 
autor: Paweł Skiba ME TOURS INTERNACIONAL

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu  lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony. Nasze propozycje są autorstwa właściciela strony i kopiowanie, przetwarzanie oraz udostępnianie innym osobom bez zgody jest zabronione i egzekwowane na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. Nr 24, Poz.83, Dz. U. Nr 44, Poz. 170 z późniejszymi zmianami).

tagi: ojciec swiety Jan Pawel II, Jan Pawel II w Meksyku, kanonizacja bl. Jana Pawla II, papiez polak, szlakami Jana Pawla II, papiez pielgrzym, papiez w meksyku, polskie biuro podrozy w meksyku, polacy w meksyku,

tags: mexico entero meksyk wycieczki wycieczki fakultatywne po Jukatanie wycieczki fakultatywne w Meksyku Mexico Meksyk Jukatan cenota ikkil cenoty na Jukatanie Coba Tulum Chichen Itza Playa del Carmen Cancun Xcaret Holbox Riviera Maya wycieczka po Jukatanie wycieczki objazdowe Meksyk polskie biuro podróży w Meksyku polscy rezydenci w Meksyku Guadalupe nurkowanie na rafie koralowej wynajem samochodów w Meksyku nieruchomości Meksyk fakultety w Meksyku wycieczki po Ameryce Łacińskiej wakacje Meksyk hotele w Meksyku Gwatemala Belize Ameryka Środkowa Kolumbia Wenezuela Peru Chile Ekwador Argentyna Brazylia Galapagos


Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.

© 2009-2013 mexicoentero.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - SiteMap - Tworzenie stron Xann Internet Solutions - Projekt strony: Ewa Pytel-Skiba

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności