Mexico Entero
Informacje dla podróżnychHistoria MeksykuMeksyk dziśAmeryka ŁacińskaMój MeksykPrzewodnik JukatanNasi partnerzyGaleriaKontakt

Meksykańska religijność

Meksykańska religijność
 
    

Meksykanie należą do narodów bardzo religijnych. Rozwinięte systemy religijne cywilizacji prehiszpańskich dominowały nad życiem codziennym Olmeków, Majów, Tolteków, Azteków i innych narodów. Kapłani, którzy zarazem byli władcami świeckim w ramach teokracji, dążyli do podporządkowania religii wszystkich sfer życia. Rozwinięty system wielobóstwa, zwany politeizmem, dążył do takiego rozszerzenia ilości bogów, aby nie zabrakło ich opieki nad żadną dziedziną ludzkiego życia. Istniały też formy pobożności, które wskazywałyby na istnienie monoteizmu, istnienie jednego tylko Boga, jednak nie były one tak wyraziste.

Wraz z przybyciem Hiszpanów pojawiła się religia chrześcijańska. Początkowo nie zyskiwała ona sobie miejsca w sercach Indian, jednak już po 1531 roku, po Objawieniach Matki Bożej z Guadalupe, miliony tubylców zaczęło przyjmować chrzest i brać czynny udział w życiu i budowaniu Kościoła. Brak dogłębnej ewangelizacji spowodował, że do wiary chrześcijańskiej zaczęły przenikać elementy religii prehiszpańskich tworząc niezwykle interesującą religijną mozaikę.

Nie jest łatwo opisać w kilku słowach złożone procesy występujące w religijności dzisiejszych Meksykanów. Religijność sama w sobie jest procesem bardzo złożonym, a do tego dochodzą różnice kulturowe występujące w Meksyku. Jednak można się pokusić o wyszczególnienie niektórych wspólnych cech.

 
Pobożność maryjna
 

Pobożność maryjna w Meksyku jest bardzo rozwinięta. Niezliczona ilość mniejszych lub większych, lokalnych i o zasięgu krajowym sanktuariów świadczy o ukochaniu Maryi przez Meksykanów. Najważniejsze z nich to oczywiście Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, ale Maryja jest czczona również w Zapopan, Izamal, Guadalajarze i setkach innych miejsc. Czasami można usłyszeć powiedzenie, ze Meksykanie są bardziej maryjni niż chrześcijańscy. Widać to praktycznie na każdym kroku w tysiącach rzeźb, kapliczek i figurek rozsianych po całym kraju. Święta maryjne i odpusty zamieniają się w różnobarwną fiestę trwającą nieraz kilka dni i gromadzącą tysiące ludzi. Wybierani padrinos (ojcowie chrzestni) mają za zadanie zmianę ubioru Virgencity (Dziewicy) i przygotowanie święta od strony praktycznej, a więc zapewnienie zabawy i radości dla wszystkich zaproszonych gości. Pobożność Meksyku jest więc pobożnością typowo maryjną, bardzo przypominającą naszą polską.

 
Kult świętych
 

             Następną cechą meksykańskiej religijności jest bardzo mocny kult świętych, którzy zajmują czasami ważniejsze miejsce w religijnej hierarchii niż sam Bóg. Spowodowane jest to przede wszystkim faktem, że w czasach początkowej ewangelizacji często przedstawiano Boga jako oddalonego, surowego sędziego, a święci byli bardziej bliscy, bardziej ludzcy i zastępowali niejako samego Boga. Do najbardziej popularnych świętych czczonych na meksykańskiej ziemi należy bez wątpienia Juan Diego, którego sanktuarium znajduje się w Mieście Meksyk. Bardzo popularni są też św. Antoni, św. Filip od Jezusa, a także libański mnich, który zmarł w opinii świętości, a jego ciało nie uległo rozkładowi.

 
Wota religijne i uczuciowość
 

Kolejną cechą meksykańskiej religijności jest wplecenie emocji i uczuć do przeżywania wiary. Dotykanie figur i rzeźb, wielość cudów i uzdrowień, długie procesje pełne radosnego śpiewu, albo zawodzenia i płaczu, charyzmatyczna żywiołowość podczas modlitewnych spotkań, a także symbolika wskazują na ten właśnie aspekt wiary. Przy wielu figurach czy obrazach uznawanych przez wiernych za cudowne znajdują się setki podziękowań i próśb w formie wotów religijnych z pełnymi emocji tekstami i zdjęciami uzdrowionych osób. Przy figurkach i obrazach św. Józefa czy Maryi nierzadko można spotkać kłódki, które są przyniesione przez ciężarne kobiety z prośbą o bezproblemowe rozwiązanie ciąży.

 
Pielgrzymki
 

Jedną z najbardziej widocznych cech meksykańskiej religijności są bez wątpienia pielgrzymki odbywane kilka razy do roku do miejsc bliskich sercu pielgrzymujących. Oprócz sanktuariów maryjnych istnieje też wiele sanktuariów związanych z Chrystusem, Krzyżem Świętym czy niektórymi świętymi. Przemierzając bezkresne meksykańskie ziemie nierzadko można się natknąć na kawalkady kolorowo przybranych samochodów, rowerzystów na rowerach tonących w kwiatach, czy pieszych udających się do miejsc kultu.

 
Święta ludowe

Przeżywanie ważnych świąt chrzescijaństwa, takich jak Tydzień Święty czy Święto Zmarłych, nabiera w Meksyku szczególnego kolorytu. Tydzień Święty, a zwłaszcza Wielki Piątek to wielotysięczna obecność ludzi na ulicach miast, którzy uczestniczą w żywych procesjach Drogi Krzyżowej. Misteria Męki Pańskiej z realistyczną scenerią, naturalnej wielkości krzyżem, czy biczowaniem i realnym ukrzyżowaniem nie są rzadkością. Niezwykle barwne są też rytuały związane ze Świętem Zmarłych, obchodzone ze śpiewem i prezentami dla najbliższych w postaci czaszek lub trumienek z czekolady. Z tej okazji przygotowuje się również ulubione potrawy zmarłych, które zjada rodzina, a duchy zmarłych karmią się ich aromatem. Inna ważną częścią meksykańskiego Święta Zmarłych są bogato ozdobione ołtarze na cześć zmarłych, udekorowane obowiązkowym wizerunkiem zmarłego i pożywieniem, które smakowało mu za życia.

 
Synkretyzm religijny

     W wielu regionach Meksyku mamy do czynienia z synkretyzmem, czyli połączeniem chrześcijaństwa z religiami prehiszpańskimi. W Nowy Rok wielu Meksykanów wspina się na Piramidę Słońca w Teotihuacan prosząc Boga Słońca o życiodajną energię. W dni przesileń słonecznych wielu z nich jedzie do Chichen Itza uczestnicząc w fascynującym spektaklu światła i cienia odbywającym się na Piramidzie Kukulcan, czerpiąc tam siły i energię do codziennego życia. W stanie Chiapas szamańskie rytuały lecznicze i religijne odbywają się w katolickich kościołach przy akompaniamencie świec, kadzideł, jajek, kogutów i wszechobecnej coca-coli.

 

Religijność jest bez wątpienia fascynującym doświadczeniem każdego człowieka, zwłaszcza religijność tak dalekiego i egzotycznego dla nas kraju jakim jest Meksyk. Warto ją zobaczyć, warto w niej uczestniczyć, warto wejść w jej głębię, żeby nie tylko ją poznać, ale i ubogacić swoją własną duchowość.

 

 

autor: Paweł Skiba ME TOURS INTERNACIONAL

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu  lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony. Nasze propozycje są autorstwa właściciela strony i kopiowanie, przetwarzanie oraz udostępnianie innym osobom bez zgody jest zabronione i egzekwowane na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. Nr 24, Poz.83, Dz. U. Nr 44, Poz. 170 z późniejszymi zmianami).

tagi: meksyk kultura meksyku meksyk kultura kultura meksykanska meksyk kultura i obyczaje tradycje w meksyku meksyka meksyk-zwyczaje i kultura meksyk wyznanie zwyczaje meksyku,

tags: mexico entero meksyk wycieczki wycieczki fakultatywne po Jukatanie wycieczki fakultatywne w Meksyku Mexico Meksyk Jukatan cenota ikkil cenoty na Jukatanie Coba Tulum Chichen Itza Playa del Carmen Cancun Xcaret Holbox Riviera Maya wycieczka po Jukatanie wycieczki objazdowe Meksyk polskie biuro podróży w Meksyku polscy rezydenci w Meksyku Guadalupe nurkowanie na rafie koralowej wynajem samochodów w Meksyku nieruchomości Meksyk fakultety w Meksyku wycieczki po Ameryce Łacińskiej wakacje Meksyk hotele w Meksyku Gwatemala Belize Ameryka Środkowa Kolumbia Wenezuela Peru Chile Ekwador Argentyna Brazylia Galapagos


Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.

© 2009-2013 mexicoentero.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - SiteMap - Tworzenie stron Xann Internet Solutions - Projekt strony: Ewa Pytel-Skiba

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności