Mexico Entero
Informacje dla podróżnychHistoria MeksykuMeksyk dziśAmeryka ŁacińskaMój MeksykPrzewodnik JukatanNasi partnerzyGaleriaKontakt

Magiczne miasta w Meksyku czyli PUEBLOS MAGICOS

Lista niektórych magicznych miast Meksyku

„Pueblos Mágicos”

Program “Magiczne miasta Meksyku”, którego promotorem jest meksykańskie Ministerstwo Turystyki, został stworzony 4 lata temu, w celu promocji wielkiego potencjału turystycznego małych miejscowości, które nie są być dobrze znane w tradycyjnej turystyce, ale bez wątpienia posiadają bardzo ciekawe pokłady lokalnej kultury, folkloru, symboli, legend, historii czy teraźniejszości.

Innym słowem na określenie tych miejscowości jest ich MALOWNICZOŚĆ. Jeśli ktoś zdecyduje się je odkryć i poznać, na zawsze będzie je nosił w swoich wspomnieniach i sercu. Są to miejsca spokojne, pełne sympatycznych i gościnnych ludzi żyjących na co dzień własnymi zwyczajami i tradycjami. Są tak pełne kolorytu i magii, że bez wątpienia zasługują na miano „Magiczne miasta Meksyku”.

* Álamos, Sonora

Niewielkie spokojne miasteczko położone u stóp gór Sierra Madre Zachodnia, w stanie Sonora. Piękne brukowane ulice, odnowione hiszpańskie budowle, fasady kolonialnych siedzib o wyraźnych wpływach mauretańskich sprawiają, że czas jakby się tu zatrzymał. Alamos jest świetną bazą wypadową dla miłośników przyrody. Leżące na pograniczu Pustyni Sonory i tropikalnej Puszczy Sinaloa oferuje wiele atrakcji przyrodniczych, między innymi ponad 450 gatunków endemicznych ptaków i innych zwierząt.

* Bernal, Querétaro

Miasteczko żywcem wyjęte z baśni i bajek, gdzie czas stanął w miejscu. Założone w XVII wieku posiada bogactwo architektury kolonialnej. Jest znane przede wszystkim z trzeciego, pod względem wysokości na świecie monolitu. Świetne miejsce zarówno do odpoczynku, jak i do poczucia magii, która wydobywa się z każdego zakątku tego miasta. Miejscowi, którzy wieczorami zapełniają liczne kafejki opowiadają wiele legend i historii związanych z tym miejscem, a raz do roku tysiące turystów przyjeżdża, żeby naładować się tutaj energią kosmiczną.

* Comala, Colima

Piękne, położone blisko Colimy miasto, znane przede wszystkim z ręcznie rzeźbionych mebli. Sympatyczny rynek otoczony arkadami z dziesiątkami barów i restauracji, a także niedzielny plac targowy przyciągają rzesze turystów. Okolice Comali to przede wszystkim bogactwo lokalnego folkloru, przejawiającego się między innymi w rzemiośle i tańcach, a także małe, urocze kolonialne kościółki zawierające w swojej architekturze elementy indiańskie.

* Cosalá, Sinaloa.

To małe miasteczko położone w stanie Sinaloa ma bardzo długą historię, którą widać praktycznie na każdym kroku. Kiedyś bogate z powodu kopalni złota, srebra i miedzi, które się tu wydobywały, dziś jest pełne kolonialnej architektury, brukowanych, wąskich uliczek i unoszącej się w powietrzu tajemniczości, którą można usłyszeć w wielu legendach i opowiadaniach. Do najciekawszych zabytków należą Pałac Municypalny, Kościół Św. Urszuli i główny plac miasta.

* Cuetzalan, Puebla

Miasto położone około 150 km. od Puebli wśród otaczających je gór Sierra Norte. Na przepięknym placu głównym miasta można poczuć atmosferę prawdziwego Meksyku, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Piękne budynki kolonialne, strome uliczki z przycupniętymi domkami i miejscowi chłopi, którzy zjawiają się codziennie na licznych targach nadają temu miastu niezwykły koloryt.

* Dolores Hidalgo, Guanajuato

Kolebka meksykańskiego ruchu niepodległościowego za sprawą księdza Miguel Hidalgo, który sławnym zawołaniem “Grito de Dolores” rozpoczął trwającą 11 lat walkę o niepodległość od Korony Hiszpańskiej. Miasto jest pełne pamiątek związanych z tym historycznym wydarzeniem. Kościół „Nuestra Señora de Dolores” zbudowany w stylu churrigueresco, budynek „Presidencia Municipal”, czy „Casa de Visitas” ściągają, zwłaszcza we wrześniu, na kolejne rocznice rozpoczęcia powstania, tysiące turystów nie tylko z Meksyku.

* San Miguel de Allende, Guanajuato

Urocze, leżące w stanie Guanajuato miasto, położone na wzgórzach, pełne pięknych, starych budowli i brukowanych uliczek. Miasto artystów i wielkiej ilości mieszkających tu na stałe cudzoziemców. Do najciekawszych zabytków należą bez wątpienia Kościół Świętego Franciszka, Parafia Świętego Michała Archanioła, Szkoła Sztuk Pięknych czy Oratorium Świętego Filipa Neri.

* Huasca de Ocampo, Hidalgo

Miasteczko położone w stanie Hidalgo, w okolicach Pachuki. Miejsce jest znane przede wszystkim z pięknego XVII-wiecznego kościółka, wielości kąpielisk, oraz z przepięknie położonego wąwozu z bazaltowymi kolumnami i wodospadem. W okolicach Huasca znajduje się wiele starych hacjend z których większość przekształcono w hotele.

* Real del Monte, Hidalgo

Jedna z najwyżej położonych w Meksyku miejscowości (2770 m.n.p.m), otoczona pięknymi górami. Niegdyś bogate miasto z powodu położonych w okolicy kopalni srebra, dziś przyciąga uwagę swoją piękną, kolonialną architekturą wśród której na uwagę zasługuje świątynia z XVII wieku, wielokolorowymi budynkami rozmieszczonymi wzdłuż wąskich uliczek i uroczym placem głównym pełnym zieleni. Panteon Angielski to bez wątpienia najpiękniejsza nekropolia w całym kraju. Real del Monte jest też kolebką meksykańskiej piłki nożnej, jako że rozegrano tu pierwszy w historii Meksyku mecz piłki nożnej.

* Izamal, Yucatán

Ciche prowincjonalne miasteczko położone niedaleko Meridy na Jukatanie, nazwane “Żółtym Miastem” ze względu na kolor, którym zostało pomalowanych większość budynków. W czasach Majów było centrum kultu najważniejszych bóstw Itzamná i Kinich-Kakmó, którym zbudowano 12 piramid. Główną atrakcją miasta jest XVI-wieczny klasztor Św. Antoniego z Padwy, zbudowany na gruzach świątyni Majów, a także przepiękne brukowane uliczki, po których warto się przejechać bryczkami, by poczuć klimat miasteczka.

* Mexcaltitlán, Nayarit

Niewielka, ale fascynująca miejscowość położona na wyspie. Wielu badaczy przypuszcza, że wysepka, na której leży miejscowość, była ojczyzną Azteków, skąd wyruszyli w 1116 roku w poszukiwaniu nowej ojczyzny. Dzisiaj zwana jest „meksykańską Wenecją” z powodu ulewnych deszczy, które zamieniają ulice w rwące potoki i po których można poruszać się tylko łodziami.

* Parras de la Fuente, Coahuila

Miasteczko położone w stanie Coahuila jest kolebką wielu znanych osobistości z historii Meksyku. Tu urodził się między innymi Francisco Madero, prezydent kraju. Zwane jest również „Oazą Coahuila” ze względu na obfitość wody i zieleni. Wokół miasteczka znajdują się piękne gaje granatów, orzechów i fig, a przede wszystkim winorośli. Przechadzając się pięknymi uliczkami miasta i wdychając świeże powietrze zaimpregnowane zapachami owoców można podziwiać piękne zabytki architektury kolonialnej.

* Pátzcuaro, Michoacán

Urocza górska miejscowość położona w centrum regionu zamieszkanego prze Indian Purépechas, gdzie to, co zachodnie łączy się w niezwykle harmonijny sposób z tym, co indiańskie. Jeden najpiękniejszych placów w całym Meksyku, Plaza Vasco de Quiroga z fontannami, arkadowymi podcieniami i pięknymi fasadami budynków, Kościół Nuestra Señora de la Salud, a także wielość muzeów i lokalnych indiańskich targów co roku ściągają rzesze turystów

* Tlalpujahua, Michoacán

To miasto jest mieszanką historii z piękną, otaczającą ją przyrodą, w której to ludzie są częścią tej zadziwiającej harmonii. Kto tylko raz był w tym mieście, wie, że do niego musi jeszcze kiedyś wrócić. Do prawdziwej przyjemności należy spacer brukowanymi uliczkami miasta na których oddycha się historią i tradycjami. Było tu kręconych wiele filmów i programów podróżniczych. Latem miasto jest przykryte przepięknym pomarańczowym dywanem motyli monarszych, które niedaleko stąd znalazły sobie miejsce migracji z terenów USA i Kanady.

* Real de Catorce, San Luís Potosí

Niegdyś bogate miasto górnicze. Potem, z powodu zamknięcia kopalni całkowicie wymarłe. Dziś powoli zaczynające tętnić życiem. Mieszkający tu Meksykanie i cudzoziemcy zaczynają odnawiać podupadłe budynki, filmowcy wykorzystują miasto w swoich produkcjach, a Indianie Huichole, twierdzą że właśnie w tym mieście zamieszkuje ich bóg kukurydzy i pejotlu, i co roku w maju odprawiają rytuały z tym halucynogennym kaktusem. Magię i tajemniczość czuć tu na każdym kroku.

* San Cristóbal de las Casas, Chiapas

Jedno z najpiękniejszych kolonialnych miast Meksyku, znane z uroczych uliczek i zakamarków, miłej atmosfery, obecności na każdym kroku Indian i współczesnych hippisów, a także z unoszącej się w powietrzu obecności zapatystów. Główny plac miasta, na którym stoi Kościół Katedralny i Pałac Municypalny, były Klasztor Santo Domingo a także wielość interesujących małych muzeów stanowi o pięknie i uroku tego miasta. W jego okolicach znajdują się sławne wioski zamieszkałe przez Indian Tzotzilów i Tzetzalów San Juan Chamula i Zinancantán.

* Taxco, Guerrero

Piękne miasto kolonialne, tradycyjny ośrodek wydobycia srebra. Przyklejone do stromego zbocza, pełne wąskich, stromych uliczek i placyków, z których roztaczają się cudowne widoki, bielone wapnem i kryte czerwoną dachówką domy niewątpliwie stanowią o uroku tego miejsca. Kościół Santa Prisca i San Sebastian należy do najpiękniejszego przykładu religijnej sztuki barokowej Meksyku, a Casa Humboldt kryje w sobie wspaniałe zbiory malarstwa.

* Tepoztlán, Morelos

Otoczone magiczna aurą gór i przesiąknięte indiańskim folklorem. Mieszkają tu współcześni hippisi, pisarze i artyści, a Indianie wciąż mówią w języku náhuatl. Według azteckich wierzeń to właśnie tu narodził się bóg Quetzalcóatl, Pierzasty Wąż. Ludowe uroczystości pełne indiańskiego kolorytu, a także niektóre zabytki, jak na przykład Convento de Natividad, są doskonałą okazją, aby właśnie tu dotknąć i poczuć to, czym był i jest dzisiejszy Meksyk.

* Tequila, Jalisco

Główny ośrodek produkcji napoju alkoholowego o tej samej nazwie. Miasto otaczają setki hektarów pól porośniętych niebieską agawą, z której soku wytwarza się tequilę. W okolicy unoszą się opary alkoholu, od których kręci się w głowie, pochodzące z dziesiątek znajdujących się tu destylarni.

* Tapalpa, Jalisco

“Kolorowa Ziemia” tak z języka náhuatl nazywa się to miasteczko położone w stanie Jalisco. Jeśli ktoś chce poznać typowe, a przy tym piękne meksykańskie „pueblo” powinien się tam koniecznie wybrać. Kolonialne różnokolorowe budowle z czerwonymi dachówkami, kręte, brukowane uliczki i bardzo senny małomiasteczkowy klimat od lat przyciągają rzesze turystów chcących poczuć magię prowincjonalnego Meksyku.

* Mazamitla, Jalisco

Tradycyjne, pełne tego, co typowo meksykańskie, miasteczko położone w stanie Jalisco. Małomiasteczkowy klimat powoduje, że miasto zatrzymało się w czasie. Kobiety i mężczyźni ubrani w „huaraches” i „sarapes”, tradycyjne stroje tego regionu, wspaniała kuchnia i wielość zabytków architektonicznych, jak na przykład, kościół Św. Krzysztofa, a także wspaniała, otaczająca miasto przyroda, od lat przyciągają tych, którzy szukają prawdziwej meksykańskości.

* Valle de Bravo, Estado de Mexico

Położone wśród wzgórz było niegdyś spokojnym miasteczkiem o kolonialnym charakterze. Zbudowanie zapory wodnej spowodowało, że Valle de Bravo stało się „mekką” dla turystów ceniących wodę i spacery po górach. Piękne otoczenie i urok epoki kolonialnej tworzą tu pełną magii atmosferę.

* Tepotzotlán, Estado de México

Leży tuż za peryferiami Miasta Meksyk. Słynie z placu będącego wspaniałym przykładem architektury w stylu churrigueresco. Stojące przy placu Muzeum Wicekrólestwa jest, bez wątpienia, jednym z najpiękniejszych muzeów barokowych w całym Meksyku. Bogate zbiory sztuki religijnej, kipiące od złota barokowe ołtarze i bogato wyposażone kapliczki są doskonałą okazją do poznania niezwykle bogatej historii kolonialnego Meksyku.

www.mexicoentero.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tagi: pueblos magicos, magiczne miasta meksyku, meksyk po polsku, ME TOURS, mexico entero, polski reydent, wycieczki po meksyku, wycieczki z niemiec, polski przewodnik po meksyku, ,

tags: mexico entero meksyk wycieczki wycieczki fakultatywne po Jukatanie wycieczki fakultatywne w Meksyku Mexico Meksyk Jukatan cenota ikkil cenoty na Jukatanie Coba Tulum Chichen Itza Playa del Carmen Cancun Xcaret Holbox Riviera Maya wycieczka po Jukatanie wycieczki objazdowe Meksyk polskie biuro podróży w Meksyku polscy rezydenci w Meksyku Guadalupe nurkowanie na rafie koralowej wynajem samochodów w Meksyku nieruchomości Meksyk fakultety w Meksyku wycieczki po Ameryce Łacińskiej wakacje Meksyk hotele w Meksyku Gwatemala Belize Ameryka Środkowa Kolumbia Wenezuela Peru Chile Ekwador Argentyna Brazylia Galapagos


Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.

© 2009-2013 mexicoentero.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - SiteMap - Tworzenie stron Xann Internet Solutions - Projekt strony: Ewa Pytel-Skiba

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności