Mexico Entero
Informacje dla podróżnychHistoria MeksykuMeksyk dziśAmeryka ŁacińskaMój MeksykPrzewodnik JukatanNasi partnerzyGaleriaKontakt

Armia marzycieli

Armia marzycieli

 

„Znajdujesz się na zbuntowanym terytorium zapatystów. Tu lud rządzi, a rząd słucha.”

 

Dzień 1 stycznia 1994 roku na stałe wpisał się w historię Meksyku. Prezydent Carlos Salinas de Gortari wraz z prezydentami USA i Kanady podpisali Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu (NAFTA). W tym samym dniu, w najbiedniejszym indiańskim stanie Meksyku, w Chiapas, założona w 1983 roku Narodowowyzwoleńcza Armia im. Zapaty (EZLN), chciała zademonstrować światu problemy Indian i wyrazić swoje negatywne stanowisko wobec globalizacji. Po 12 dniach walk w dżungli oraz zajęciu miast San Cristobal de las Casas i Ocosingo prezydent Salinas i reprezentant zapatystów Subcomendante Marcos zawarli porozumienie o zawieszeniu broni i o rozpoczęciu dialogu w celu przezwyciężenia zaistniałego kryzysu.

 

Rozmowy pomiędzy stroną rządową a powstańcami ciągnęły się przez trzy lata i zakończyły podpisaniem w 1996 roku „Umów ze San Andrés”. Na mocy jej postanowień miano przyznać Indianom specjalne uprawnienia, łącznie z autonomią. Rząd jednak nigdy nie wywiązał się ze złożonej obietnicy. Zapatyści wrócili do dżungli, nowy prezydent Ernesto Zedillo wysłał w rejon konfliktu dodatkowe oddziały wojska, a swoją działalność rozpoczęły grupy paramilitarne oskarżane później o prześladowania, nielegalne zatrzymania oraz zabójstwa członków EZLN oraz ich zwolenników. Ich najbardziej znana akcja zbrojna "Masakra w Acetal", doprowadziła do zamordowania z zimną krwią prawie 50 ludzi.

 

Kim są i o co tak naprawdę walczą zapatyści? Nazwa ruchu pochodzi od nazwiska bohatera rewolucji meksykańskiej z 1910 roku, Emiliano Zapaty, który walczył o prawa chłopów do ziemi, a jego najsłynniejszym hasłem było: „Ziemia dla tego, kto ją uprawia”. Dzisiejsi zapatyści są nowoczesnym ruchem rewolucyjnym, który jako pierwszy wykorzystał nowoczesne technologie, takie jak telefony satelitarne i internet, w celu zdobycia zagranicznego poparcia i rozgłosu. Sama EZLN postrzega siebie jako szerszą część ruchu antyglobalistycznego. Głównym dążeniem zapatystów jest autonomia Indian w obrębie Meksyku, a także walka o najbardziej podstawowe i uniwersalne prawa człowieka, jak ziemia, praca, zdrowie, edukacja, pokój, sprawiedliwość, demokracja, niezależność i godność. Zapatyści nie dążą do przejęcia władzy, do stworzenia własnej partii politycznej. Pragną jedynie zmienić świat na lepszy.

           

W tym celu utworzyli na terenie stanu Chiapas 32 gminy autonomiczne (Municipios Autónomos en Rebeldía), posiadające własny lokalny rząd (Juntas del Buen Gobierno) wybierany na walnych zgromadzeniach, w których uczestniczy cała wioska, włącznie z kobietami i dziećmi. W obrębie tych gmin, istnieją programy edukacyjne, zdrowotne, kooperatywy rolnicze, organizacje kobiet i  niezależny handel.

           

Ich największym osiągnięciem jest międzynarodowe poparcie uzyskane za sprawą rozpowszechnienia własnych idei za pośrednictwem internetu, spotkań z dziennikarzami, a także otwartości na ludzi pochodzących z różnych stron świata, którzy przyjeżdżając masowo do zbuntowanych wiosek wprowadzają w życie projekty edukacyjne, zdrowotne i rolnicze. Do tej pory zapatyści wydali szereg tzw. comunicados i serię sześciu "Deklaracji z dżungli Lakandońskiej", w których wyjaśniają swoją opozycję wobec neoliberalizmu i globalizacji, krytykują amerykańskie zaangażowanie w wojnę z terroryzmem i wsparcie Banku Światowego dla meksykańskiej polityki gospodarczej, a także przedstawiają własne propozycje dotyczące kwestii indiańskiej, wykorzenienia ubóstwa i globalnej solidarności.

           

Najbardziej znanym z zapatystów jest ich przedstawiciel – Subcomandante Marcos (znany też jako Delegat Zero), często przedstawiany z nieodłączną fajką. W roku 1995, rząd meksykański ogłosił, że Marcos naprawdę nazywa się Rafael Sebastián Guillén Vicente, i że jest byłym profesorem filozofii na uniwersytecie w Mieście Meksyk. Sam Marcos zaprzecza tym doniesieniom, ale i nie ujawnia swojej prawdziwej tożsamości. Dzisiaj Marcos jest symbolem walki przeciw liberalizmowi ekonomicznemu i kapitalizmowi. Na początku swej działalności, znany był z poglądów skrajnie lewicowych. Określał się mianem marksisty i rewolucjonisty. Dziś, twierdzi, stał się bardziej pragmatyczny, a jego poglądy są bliskie alterglobalizmowi.

 

Wszyscy zapatyści podczas oficjalnych wystąpień mają zamaskowane twarze. Dlaczego je ukrywają? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, by trudno ich było rozpoznać i aresztować. Jednak maskowanie twarzy kominiarkami ma też inny, bardziej symboliczny wymiar. Ich maski podkreślają to, że nie walczą tylko w swoim imieniu, ale przemawiają przez nich wszyscy zapatyści, ludzie koloru ziemi, którzy by zyskać godność, musieli pozbyć się wszystkich swych indywidualnych cech.

 

Czy ideały zapatystów mają szansę przetrwania w dzisiejszym globalnym i kontrowersyjnym świecie? Wydaje się, że ich hasła i walka o godność, o prawo do inności, o globalną solidarność, o wyrównanie różnic między bogatą północą a biednym południem, o prawo do samostanowienia, i o fundamentalne prawa człowieka są ciągle marzeniem wielu ludzi. A o marzenia warto czasami walczyć. Nawet trzeba.

 
 
 

Artykuł opublikowany w miesięczniku „Globtroter”

 autor: Paweł Skiba ME TOURS

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu  lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony. Nasze propozycje są autorstwa właściciela strony i kopiowanie, przetwarzanie oraz udostępnianie innym osobom bez zgody jest zabronione i egzekwowane na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. Nr 24, Poz.83, Dz. U. Nr 44, Poz. 170 z późniejszymi zmianami).

tagi: zapatysci. jukatan po polsku, wycieczki z polskim rezydentem meksyk, wakacje w meksyku, mapka coba, mapka meridy, merida, zwyczaje meksykanskie, meksyk zwiedzanie, jukatan przewodnik, cancun przewodnik, ,

tags: mexico entero meksyk wycieczki wycieczki fakultatywne po Jukatanie wycieczki fakultatywne w Meksyku Mexico Meksyk Jukatan cenota ikkil cenoty na Jukatanie Coba Tulum Chichen Itza Playa del Carmen Cancun Xcaret Holbox Riviera Maya wycieczka po Jukatanie wycieczki objazdowe Meksyk polskie biuro podróży w Meksyku polscy rezydenci w Meksyku Guadalupe nurkowanie na rafie koralowej wynajem samochodów w Meksyku nieruchomości Meksyk fakultety w Meksyku wycieczki po Ameryce Łacińskiej wakacje Meksyk hotele w Meksyku Gwatemala Belize Ameryka Środkowa Kolumbia Wenezuela Peru Chile Ekwador Argentyna Brazylia Galapagos


Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.

© 2009-2013 mexicoentero.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - SiteMap - Tworzenie stron Xann Internet Solutions - Projekt strony: Ewa Pytel-Skiba

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności