Mexico Entero
Informacje dla podróżnychHistoria MeksykuMeksyk dziśAmeryka ŁacińskaMój MeksykPrzewodnik JukatanNasi partnerzyGaleriaKontakt

AMERYKA ŚRODKOWA

Ameryka Środkowa, albo Ameryka Centralna to centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany, jako południowa część Ameryki Północnej łączący się z Ameryką Południową na południowym wschodzie, albo, jako samodzielny region Ameryki.

 

Dane geograficzne

Ameryka Centralna to wąski przesmyk na południu Ameryki Północnej ciągnący się od Przesmyku Tehuantepec w Meksyku na południowy wschód, do Przesmyku Panamskiego gdzie łączy się z kolumbijskimi nizinami pacyficznymi w północno-zachodniej Ameryce Południowej. Alternatywnie, Amerykę Centralną od północy ogranicza południowo-meksykański łańcuch wulkanów. Ma ona powierzchnię 592 000 kilometrów kwadratowych. Południowo-zachodni jej brzeg oblewa Ocean Spokojny, północno-wschodni - Morze Karaibskie, a północny - Zatoka Meksykańska. Większa cześć Ameryki Centralnej znajduje się na karaibskiej płycie tektonicznej. Region ten jest geologicznie aktywny, co pewien czas występują na nim erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi. Urodzajne gleby powstałe z lawy umożliwiły przetrwanie populacji skupionych na wyżynach. Managua, stolica Nikaragui, została zniszczona przez trzęsienia ziemi w 1931 i 1972, a w 2001 roku dwa trzęsienia ziemi zniszczyły Salwador.

 
Klimat

W Ameryce Środkowej występuje klimat podrównikowy wilgotny, cechujący się wysoką temperaturą przez cały rok i dużą roczną sumą opadów z maksimum w letnim półroczu.

 
Ludność

W Ameryce Środkowej przedstawia prawdziwą mozaikę etniczną. Zaznacza się tu ogromne wymieszanie ludności białej, czarnej i żółtej (indiańskiej) przy różnych ich proporcjach w poszczególnych krajach. Najwięcej jest Metysów i Mulatów, chociaż są kraje o przewadze ludności białej – Kuba, Kostaryka, Afroamerykanow – Haiti, Jamajka i Indian –Gwatemala.

 
 
Źródło: Wikipedia.pl
opracowanie Ewa Pytel Skiba
 

 

 

 

Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu  lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony. Nasze propozycje są autorstwa właściciela strony i kopiowanie, przetwarzanie oraz udostępnianie innym osobom bez zgody jest zabronione i egzekwowane na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. Nr 24, Poz.83, Dz. U. Nr 44, Poz. 170 z późniejszymi zmianami).

tags: mexico entero meksyk wycieczki wycieczki fakultatywne po Jukatanie wycieczki fakultatywne w Meksyku Mexico Meksyk Jukatan cenota ikkil cenoty na Jukatanie Coba Tulum Chichen Itza Playa del Carmen Cancun Xcaret Holbox Riviera Maya wycieczka po Jukatanie wycieczki objazdowe Meksyk polskie biuro podróży w Meksyku polscy rezydenci w Meksyku Guadalupe nurkowanie na rafie koralowej wynajem samochodów w Meksyku nieruchomości Meksyk fakultety w Meksyku wycieczki po Ameryce Łacińskiej wakacje Meksyk hotele w Meksyku Gwatemala Belize Ameryka Środkowa Kolumbia Wenezuela Peru Chile Ekwador Argentyna Brazylia Galapagos


Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.

© 2009-2013 mexicoentero.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - SiteMap - Tworzenie stron Xann Internet Solutions - Projekt strony: Ewa Pytel-Skiba

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności