Mexico Entero
Informacje dla podróżnychHistoria MeksykuMeksyk dziśAmeryka ŁacińskaMój MeksykPrzewodnik JukatanNasi partnerzyGaleriaKontakt

AMERYKA POŁUDNIOWA

Czwarty pod względem zajmowanej powierzchni kontynent na Ziemi (17,8 mln km², co stanowi 3,5% całej powierzchni Ziemi oraz 11,9% jej obszarów lądowych). Mieszka tam około 382 mln mieszkańców (5,8% globalnego zaludnienia świata). Na kontynencie jest 12 niepodległych państw i jedno terytorium zależne - Gujana Francuska. W bezpośrednim sąsiedztwie kontynentu leżą grupy wysp (Falklandy, Galapagos, Antyle razem z Trynidad i Tobago, Ziemia Ognista), z których tylko niektóre są niepodległe, a pozostałe stanowią terytoria zamorskie innych państw.

 

Dane geograficzne

Kontynent południowoamerykański leży na półkuli zachodniej i południowej. Od wschodu oblewa ją Ocean Atlantycki, a od zachodu Ocean Spokojny. Od Ameryki Północnej oddziela ją Kanał Panamski, a od Antarktydy Cieśnina Drake'a.  Ameryka Południowa ma bardzo słabo rozwinięta linię brzegową.

Największe wyspy i archipelagi: - Ziemia Ognista, Marajo, Chiloé, Wyspy Galapagos, Falklandy, Wellington.
Największe półwyspy:- Guajira i Brunswick.
Układ rzeźby w Ameryce Południowej jest południkowy. Od zachodu wskutek subdukcji wykształciły się góry Andy i Rów Atakamski.
Środkową część kontynentu zajmują niziny:- Nizina Orinoko, Nizina Amazonki i Nizina La Platy,
natomiast we wschodniej części kontynentu przeważają wyżyny: - Wyżyna Gujańska, Wyżyna Brazylijska i Wyżyna Patagońska.
Najwyższym szczytem Ameryki Południowej jest Aconcagua (6960 m n.p.m.), a najniżej położonym punktem Salinas Chicas na Półwyspie Valdes.

Najdalej wysunięte punkty na stałym lądzie to: - na północ Przylądek Gallinas na półwyspie Guajira w Wenezueli, na południe Przylądek Froward na półwyspie Brunswick w Chile, na zachód Przylądek Pariñas w Peru, a na wschód Przylądek Branco w Brazylii.
Rzeki Ameryki Południowej należą do zlewisk dwóch oceanów: Atlantyckiego i Spokojnego (7%), 8% stanowią obszary bezodpływowe.

Ok. 85% powierzchni Ameryki Południowej należy do zlewiska Oceanu Atlantyckiego. Największymi rzekami są: Amazonka, Parana, São Francisco, Orinoko. Wśród niewielkiej liczby jezior wymienić należy: Maracaibo, Patos, Titicaca. Na zachodnich stokach Andów Patagońskich w Chile oraz na nizinie pacyficznej w Kolumbii i w środkowym biegu rzeki Magdaleny opady przekraczają nawet 7000 mm rocznie.

Najbardziej suchymi obszarami są zachodnie stoki w środkowej części Andów (pustynia Atacama poniżej 20 mm).  Na pustyni Atacama są miejsca, gdzie ostatni deszcz spadł 400 lat temu. W północnej części Chile, w mieście Arica roczne sumy opadów nie dochodzą do 1 mm, a w Iquique bywają okresy kilkunastoletnie, w których nie spada ani jedna kropla deszczu.
Najdłuższą rzeką kontynentu jest Amazonka (6400 km), następnie Parana, Juruá, Madeira, Purus, São Francisco, Tocantins, Japurá, Orinoko i wiele innych, krótszych rzek. 

Największym jeziorem jest Jezioro Maracaibo w Wenezueli, potem Patos, Titicaca, Poopó, Mirim. W Ameryce Południowej znajduje się wiele wodospadów a największe z nich to: Salto del Angel i Wodospad Iguaçu.

W Patagonii jest dużo lodowców, a najbardziej znany to lodowiec Moreno. Główne złoża: miedź, rudy żelaza, cynk, ołów, cyna, mangan, wolfram, antymon, boksyty, uran, siarka, ropa naftowa, diament.

 

Klimat

W Ameryce Południowej występują wszystkie strefy klimatyczne, począwszy od klimatu równikowego na północy kontynentu, poprzez zwrotnikowy, podzwrotnikowy, umiarkowany do subpolarnego na południu kontynentu. Pod względem opadów w Ameryce Południowej są tereny o obfitych opadach (Nizina Amazonki), ale również pustynne (w Andach).

 

Ludność

Ameryka Południowa ma 382 mln mieszkańców (VII 2007), co stanowi prawie 5,8% ludności całej kuli ziemskiej, a średnia gęstość zaludnienia wynosi ok. 22 mieszkańców na 1 km². Zaludnienie kontynentu jest nierównomierne (choć nie tak bardzo jak w Ameryce Północnej) i koncentruje się na wybrzeżach - wschodnim i zachodnim. Najbardziej zaludnione państwa to: Ekwador – 49 osób/km² (2007) i Kolumbia – 39 osób/km² (2007), a najmniej zaludnione tereny to kraje Surinamu – 2,9 osoby/km² (2007) i Gujany – 3,6 osoby/km² (2007).

 

 

 

 

Źródło: Wikipedia.pl

opracowanie: Ewa Pytel Skiba

 

 

 

Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu  lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony. Nasze propozycje są autorstwa właściciela strony i kopiowanie, przetwarzanie oraz udostępnianie innym osobom bez zgody jest zabronione i egzekwowane na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. Nr 24, Poz.83, Dz. U. Nr 44, Poz. 170 z późniejszymi zmianami).

tags: mexico entero meksyk wycieczki wycieczki fakultatywne po Jukatanie wycieczki fakultatywne w Meksyku Mexico Meksyk Jukatan cenota ikkil cenoty na Jukatanie Coba Tulum Chichen Itza Playa del Carmen Cancun Xcaret Holbox Riviera Maya wycieczka po Jukatanie wycieczki objazdowe Meksyk polskie biuro podróży w Meksyku polscy rezydenci w Meksyku Guadalupe nurkowanie na rafie koralowej wynajem samochodów w Meksyku nieruchomości Meksyk fakultety w Meksyku wycieczki po Ameryce Łacińskiej wakacje Meksyk hotele w Meksyku Gwatemala Belize Ameryka Środkowa Kolumbia Wenezuela Peru Chile Ekwador Argentyna Brazylia Galapagos


Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.

© 2009-2013 mexicoentero.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - SiteMap - Tworzenie stron Xann Internet Solutions - Projekt strony: Ewa Pytel-Skiba

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności