Mexico Entero
Informacje dla podróżnychHistoria MeksykuMeksyk dziśAmeryka ŁacińskaMój MeksykPrzewodnik JukatanNasi partnerzyGaleriaKontakt

Rekin Wielorybi największa ryba świata

Data dodania: 15.05.2014


Rekin Wielorybi czyli Tiburon Ballena lub jak kto woli Whale Shark to jak dotąd największa ryba na świecie. Wzbudza szacunek swoimi rozmiarami  a przebywanie w jego obecności jest niesamowitym przeżyciem.

 

 

Naukowo...

Rekin wieloryb (Rhincodon typus) – gatunek morskiej ryby chrzęstnoszkieletowej, jedyny przedstawiciel monotypowej rodziny Rhincodontidae, największy przedstawiciel rekinów, łatwo rozpoznawalny po specyficznym ubarwieniu. Jest też największą znaną rybą. Według oficjalnych pomiarów długość ciała osobników tego gatunku dochodzi do 18 m a masa ich ciała sięga 13,6 t Pomimo imponujących rozmiarów i groźnie brzmiącej nazwy, rekin wielorybi jest rybą łagodną i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jest jednym z trzech znanych rekinów żywiących się planktonem. Rekin wielorybi dożywa ponad 70 lat. Jest poławiany gospodarczo, jego mięso osiąga wysokie ceny. Nieprowokowany nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

 

 

Zasięg występowania...

Zostały one zidentyfikowane na początku XIX wieku w 1828 roku, gdy Dr. Andrew Smith znalazł jednego osobnika około 4,6 m na plaży w Afryce Południowej. Przed 1980 rokiem zaobserwowano oficjalnie jedynie 350 osobników tego gatunku. Jednym  z największych skupisk rekinów wielorybich jakie odnotowano dotąd , zarejestrowano  na Jukatanie u wybrzeży Meksyku, i wynosiło ono ponad  400 osobników zebranych w jednym miejscu.

 

 

 Jest gatunkiem kosmopolitycznym, migrującym, występuje w pelagialnych wodach tropikalnych i subtropikalnych całego świata. W swoich morskich podróżach potrafią pokonać nawet  12.000. kilometrów. Pływa blisko powierzchni wody, samotnie lub w stadach liczących do stu osobników. Zjada plankton i nekton – skorupiaki, głowonogi i drobne ryby pelagiczne. Jego wędrówki są prawdopodobnie związane z rozwojem planktonu i zmianami temperatury wody. Rekin Wielorybi ma doskonale rozwinięty węch, który pozwala mu zlokalizować pożywienie. Nurkowanie na głębokości 700 metrów nie stanowi dla niego problemu, a dzięki temu, że może przebywać pod wodą długo, jest w stanie zgromadzić więcej pożywienia.

 

 

Charakterystyka...

Głowa rekina wielorybiego jest mocno spłaszczona, a szeroki otwór gębowy znajduje się w położeniu końcowym, oczy są małe. Przy nozdrzach występują śladowe wąsiki. Wzdłuż grzbietu i boków ciała przebiegają trzy kile – dwa na górze, jeden pośrodku ciała. Grzbiet ciemnoszary, czerwonawy lub zielonkawobrązowy z białymi, żółtymi i zielonymi cętkami ułożonymi w regularne rzędy, brzuch biały lub zielonkawy. Gdy ma 4 metry długości, ubarwienie jego już nie ulega zmianie,- naukowcy nazywają szachownicą - z indywidualnym jedynym kodem symboli u każdego osobnika. Każdy rekin wielorybi ma niepowtarzalny wzór plamy i paski na skórze.

 

 
Rozród...

Rekin wielorybi jest gatunkiem jajożyworodnym polegającym na tym, że po zapłodnieniu wewnętrznym zarodki pozostają w błonach jajowych wewnątrz organizmu matki, odżywiają się żółtkiem, ale zachowują całkowitą autonomię podczas rozwoju. Młode uwalniają się z błon jajowych bezpośrednio przed złożeniem jaj, w trakcie lub zaraz po ich złożeniu przez samicę. Dojrzałość płciową uzyskuje w wieku około 25 lat. Samica rodzi jednorazowo do 16 młodych, które mają około 55 do 64  cm i są narażone na ataki innych drapieżników morskich takich jak np. orki lub inne rekiny drapieżne.  Odnotowano jednak przypadek gdzie w ciele samicy rekina wielotybiego znaleziono ok 300 jaj.Okres rozrodczy trwa cały rok.  

Przez pierwsze tygodnie młody rekin odżywia się zapasami zmagazynowanymi we własnym ciele.

 

 

Ochrona...

Naukowcy z Australian Institute of Marine Science wykazali, że średnia długość tych wielkich ryb zmniejszyła się o ok. 2 m na przestrzeni lat 1996-2006, co może świadczyć o nielegalnym odławianiu większych osobników. Biorąc pod uwagę stosunkowo długi cykl rozrodczy gatunek ten stał się gatunkiem narażonym na wyginięcie.

 

 

Ciekawostki...

Z wszystkich zwierząt rekin wielorybi ma najgrubszą skórę, która może mieć 10 cm grubości. Tak gruba skóra chroni rekina wielorybiego przed dużymi drapieżnikami.

Rekin posiada 3 mm wypustki zębowye, których jest około 300 do 350. By zdobyć pożywienie pływa blisko powierzchni wody z otwartym otworem gębowym i zbiera pokarm odfiltrowując wodę.

Mimo , iż potrafi otworzyć otwór gębowy na szerokość  od 1 do 1,5 metra to, również jest  w stanie wyłapać każdy organizm o rozmiarze minimum 1mm średnicy.

 

 

 Ryba ta jest  bardzo wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia w otaczającej ją wodzie,  przez godzinę jest w stanie odfiltrować ok. 6 tys litrów wody i aby oczyścić swój aparat filtracyjny rekin ten poprostu kaszle.

Preferuje wody powierzchniowe o temperaturze od 21 do 25°C, o zasoleniu od 34 do 34,5 %.

Przeprowadzone badania przez naukowców u północnych krańców Jukatanu dotyczące występowania tych wielkich ryb  nasuneły wniosek,  że rekiny ciągną tam głównie ze względu na widłonogi - maleńkie wodne skorupiaki oraz krewetki.

Popularnymi  miejscami do oglądania rekinów wielorybich są Japonia, Tajlandia, Malezja, Filipiny, Australia, Meksyk, Galapagos, Belize, Honduras, Republika Południowej Afryki, Mozambik, Seszele, Indie i Malediwy.

 

 

 Głównym zagrożeniem dla Whale Shark to utrata siedlisk, zanieczyszczenie środowiska morskiego, zderzenie z łodziami. Jednak największym zagrożeniem jest  handel wielorybami  oraz ich częściami np. płetwami, które są stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej. I dlatego tez wprowadza się programy zakazu polowań oraz ochrony tego gatunku w krajach , w których on występuje. 

Z uwagi na swój łagodny charakter Rekiny Wielorybie są atrakcją dla ludzi. W ich otoczeniu można bezpiecznie popływać zarówno z maską, rurką czy ponurkować.


 

Zapraszamy do Meksyku, zapraszamy na Jukatan na przygodę z największą rybą świata.

 

 

 

 Zapraszamy na naszą wycieczkę fakultatywną  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tags: mexico entero meksyk wycieczki wycieczki fakultatywne po Jukatanie wycieczki fakultatywne w Meksyku Mexico Meksyk Jukatan cenota ikkil cenoty na Jukatanie Coba Tulum Chichen Itza Playa del Carmen Cancun Xcaret Holbox Riviera Maya wycieczka po Jukatanie wycieczki objazdowe Meksyk polskie biuro podróży w Meksyku polscy rezydenci w Meksyku Guadalupe nurkowanie na rafie koralowej wynajem samochodów w Meksyku nieruchomości Meksyk fakultety w Meksyku wycieczki po Ameryce Łacińskiej wakacje Meksyk hotele w Meksyku Gwatemala Belize Ameryka Środkowa Kolumbia Wenezuela Peru Chile Ekwador Argentyna Brazylia Galapagos


Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.

© 2009-2013 mexicoentero.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - SiteMap - Tworzenie stron Xann Internet Solutions - Projekt strony: Ewa Pytel-Skiba

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności