Mexico Entero
Informacje dla podróżnychHistoria MeksykuMeksyk dziśAmeryka ŁacińskaMój MeksykPrzewodnik JukatanNasi partnerzyGaleriaKontakt

Pieniądze w Meksyku

Data dodania: 03.02.2014


Walutą Meksyku jest peso meksykańskie ( kod MXN). Jednak obok oficjalnego oznaczenia kodu peso istnieje również ( zwłaszcza w sklepach ) i inne oznaczenie graficzne tej waluty, a mianowicie S przekreślone jedną pionową kreską.

 

Przed przylotem do Meksyku dobrze jest zapoznać się z walutą tego kraju, choćby tylko wizualnie. w obiegu znajdują się tutaj zarówno banknoty jak i monety meksykańskie.

Niemniej jednak zwłaszcza w strefie turystycznej obok peso możecie Państwo również płacić w dolarach amerykańskich oraz niekiedy w euro.

Przelicznik peso do dolara amerykańskiego jest ruchomy i trudno jest określić go z wyprzedzeniem. Na dzień dzisiejszy:

1 usd = +/- 12,50 pesos

W przypadku euro

1 euro = +/- 17,50 pesos

Najlepiej jest płacić dolarami amerykańskimi w super marketach takich jak Mega, Wolmart, Chedraui, Liverpool czy Oxxo tutaj wartość dolara do peso zawsze jest dla nas korzystniejsza.

Pamiętajcie jednak, że banknotem 100 usd nie zapłacicie nigdzie, a przy próbie zapłaty banknotem 50 usd możecie mieć również problemy. Najlepiej wziąć ze sobą mniejsze nominały zaczynające się od 20 usd.

Na mniejszych straganach, strefach archeologicznych przy zakupie pamiątek dobrze jest zaopatrzyć się w peso meksykańskie. Wymiany można dokonać w Casa de Cambio, które znajdują się w każdym mieście Meksyku lub bankach.

Oznaczenia cen towarów w sklepach zarówno dla peso jak i dolara amerykańskiego jest zawsze widoczne.

Peso meksykańskie przed kwotą widnieje S przekreślone jedną pionową kreską

Dolar amerykański po kwocie widnieje S przekreślone dwoma pionowymi kreskami

Euro w zasadzie jeśli kwota podana jest w tej walucie po kwocie widnieje napis EUR

Uwaga!

W przypadku wydania reszty w USD czy peso MXN nie należy przyjmować banknotów zabrudzonych, uszkodzonych, popisanych oraz nie można takimi banknotami również płacić.

Banknoty występują w nominałach 20,50,100,200,500 i 1000 peso. W obiegu są banknoty wykonane z plastiku odporne na wodę, ogień i przedarcia oraz banknoty papierowe.

Banknot 20 pesos na awersie widnieje postać Benito Juárez García

 

 

Banknot 50 pesos na awersie przedstawia José María Morelos y Pavón

 

 

Banknot 100 pesos na awersie przedstawia Nezahualcóyotl

 

Nowa wersja banknotu 100 pesos wykonana z plastiku. W obiegu są dwie wersje plastikowa i papierowa.Ta wersja emitowana została na pamiatke 200 lecia zwycięstwa Wielkiej Rewolucji Meksykańskiej

 

Banknot 200 pesos na awersie przedstawia Sor Juana Ines de la Cruz

 

Banknot 200 pesos wyemitowany w 2010 roku w 200 rocznicę wyzwolenia i uzyskania niepodległości.
 
 
Banknot 500 pesos przedstawia Diego Riviere (awers) i Fride Kahlo (rewers)
 
 
Banknot 500 pesos przedstawia na awersie  postać Ignacio Zaragoza.
 
 
Banknot 1000 pesos przedstawia Miquela Hidalgo y Costilla
 
 
 
Starsza wersja bankntu1000 pesos
 
 
Monety występują w nominałach 5,10,20,50 centavos oraz 1 peso,2,5,10 pesos.
 
 
 
 
Uwaga!

Bardzo często sprzedający odmawiają przyjmowania od klientów banknotu 1000 pesos. Aby uniknąć później problemów z ich wydaniem Wy również unikajcie ich przyjmowania.

Zarówno banknoty jak i monety 10 pesos mają wiele motywów graficznych powiązanych z różnego rodzaju rocznicami i świętami państwowymi.

 

POLECAMY sronę Banco de Mexico.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tags: mexico entero meksyk wycieczki wycieczki fakultatywne po Jukatanie wycieczki fakultatywne w Meksyku Mexico Meksyk Jukatan cenota ikkil cenoty na Jukatanie Coba Tulum Chichen Itza Playa del Carmen Cancun Xcaret Holbox Riviera Maya wycieczka po Jukatanie wycieczki objazdowe Meksyk polskie biuro podróży w Meksyku polscy rezydenci w Meksyku Guadalupe nurkowanie na rafie koralowej wynajem samochodów w Meksyku nieruchomości Meksyk fakultety w Meksyku wycieczki po Ameryce Łacińskiej wakacje Meksyk hotele w Meksyku Gwatemala Belize Ameryka Środkowa Kolumbia Wenezuela Peru Chile Ekwador Argentyna Brazylia Galapagos


Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.

© 2009-2013 mexicoentero.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - SiteMap - Tworzenie stron Xann Internet Solutions - Projekt strony: Ewa Pytel-Skiba

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności