Mexico Entero
Informacje dla podróżnychHistoria MeksykuMeksyk dziśAmeryka ŁacińskaMój MeksykPrzewodnik JukatanNasi partnerzyGaleriaKontakt

DZIEŃ ZMARŁYCH W MEKSYKU - DIA DE LOS MUERTOS

Data dodania: 31.10.2014


 

 

DIA DE LOS MUERTOS po meksykańsku

czyli "Bawmy się, za zdrowie zmarłych"

 

 

 

Dla każdego człowieka na ziemi śmierć kojarzy się ze smutkiem, strachem czy żalem, które przeradzają się w tęsknotę za bliską osobą, której już z nami nie ma. Zapominamy, że tak naprawdę ten, kto odszedł w zaświaty rozpoczął nowe życie.
Mieszkając tutaj w Meksyku nauczyliśmy się jednego, że śmierć nie oznacza końca; śmierć to początek nowego życia. I w to wierzymy. Chcemy w to wierzyć. I taka filozofia nam się podoba.

Dzień zmarłych w Meksyku to radość i zabawa, to wspomnienia, pamięć i oczekiwanie na tych, którzy odeszli. Bo oni wiedzą, że bez względu na to ile masz lat tęsknisz zawsze za ojcem, matką, dzieckiem, siostrą... i choć przy wspominkach łza się w oku kręci cieszymy się,bo czujemy, że są z nami.... Po prostu to wiemy.

Na Jukatanie, w niektórych znanych nam wioskach i u naszych meksykańskich przyjaciół, dzień 1 listopada zaczyna się już w dniu 30 września. Zauważyłam, że mieszkańcy, na wcześniej już posprzątane, odświeżone groby swoich najbliższych, kładą pożywienie zrobione z kukurydzy, fasoli, a w czarkach wykonanych z tykwy napój z gotowanej mąki kukurydzianej z miodem.
W ten sposób proszą zmarłych o opiekę nad domem i rodziną. Proszą o wstawiennictwo, bo przecież oni mogą wszystko. Są tak blisko Boga.

 

 

Groby są ukwiecone kolorowymi kwiatami, bibułkami. W oczy, aż kluje paleta barw. Na grobach pozostawiają rzeczy, które zmarłemu się przydadzą, gdy powróci w tych dniach na ziemię. Buty, szczoteczki do zębów, torebki, odzież, nawet butelkę piwa dla smakosza tego trunku. Na grobach dzieci w zasadzie nie pali się lampek, zostawia zabawki.

 

W domach, sklepach, hotelach, restauracjach, wszędzie, buduje się tzw. ołtarze śmierci. Nawet nasza słynna 5 AV. zamienia się w świetlistą ulicę. Żywi muszą zadbać o pomyślne przybycie zmarłych. I nie myślę tutaj tylko o przygotowaniu ołtarza, na którym znajdują się ulubione potrawy zmarłych, ale o pozostałych elementach.  Każdy element ołtarza ma swoje zadanie.

Płonąca świeca i zapach kwiatów mają wskazać zmarłemu drogę do domu. A gdy już przybędzie głodny i spragniony, dlaczego więc nie ma zjeść tego, co lubi? Każdy ołtarz budowany w domach znajduję się w jego centralnej części. Ozdobiony dodatkowo wycinankami z papieru i świecą po jednej dla każdego zmarłego, którego oczekujemy. Na ołtarzu, o ile to możliwe, umieszcza się zdjęcie zmarłego, wizerunki świętych i Matki Boskiej z Guadalupe. Dla dzieci przygotowuje się te potrawy, które lubiły za życia: makaron, "chleb zmarłych", tamales z fasolą, słodycze, owoce, cukierki, lizaczki z papryką, ba nawet Coca Colę... ale nie mięso. Mięso jest dla dorosłych. Nasuwa się pytanie, patrząc po święcie na ołtarz, po co potrawy skoro nie znikają z talerza? Widzicie, Meksykanie wierzą, że przybyłe dusze żywią się ich zapachem i to jest ich pokarm na ziemi.

 

 

 

Nigdy nie miałam okazji zobaczyć, jak Meksykanie jedzą na grobach swoich najbliższych, jak śpiewają w trakcie czuwania.... ale jeszcze wszystko przede mną. Jedno wiem, celebrują to święto po swojemu, a mnie się to podoba.

 

Według nich 1 listopada aniołowie bezpiecznie sprowadzają najpierw dzieci, potem osoby starsze, a na koniec dusze dorosłych i pozostałych. 2 listopada w domach są wspólne rodzinne obiady, gwar, radość, muzyka. Domy, oprócz ołtarzy, udekorowane sa lampionami z dyni, które świecą się całe noce. Gra muzyka, jest zabawa, bo jak się nie cieszyć, skoro WSZYSCY jesteśmy razem

 

Jedno wiem. Teraz rozumiem Meksykanów, którzy uważają, że to święto to zwycięstwo nad śmiercią. Bo w tych dwóch dniach Pani Śmierć nie ma nic do powiedzenia. W innych dniach to ona decyduje, kogo, i kiedy zabierze, ale nie w Święto Zmarłych. Dlaczego?

 

Mimo, iż zawsze nam żal, że bliskiej osoby nie ma wśród nas, mimo iż, w innych dniach bardziej czy mniej pamiętamy i wspominamy ją -  to w Święto Zmarłych nasze słowa, uczucia mają inną moc. Są tak silne, że wydzierają z objęć śmierci naszych najbliższych. Rozmawiając przy stole, na spotkaniu przy grobie, wspominając, płacząc czy śmiejąc się czujemy, że ONI są z nami, są w naszych sercach, w naszych myślach. Śmierć żywym tego nie zabierze, a więc jest bezsilna.

 

Bo najważniejsza jest pamięć, nie piękne groby. One niszczeją, gdy nie ma kto o nie zadbać, odchodzą w zapomnienie.

Pamięć ludzka, pamięć o tych, co odeszli to puenta DIA DE LOS MUERTOS w Meksyku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tags: mexico entero meksyk wycieczki wycieczki fakultatywne po Jukatanie wycieczki fakultatywne w Meksyku Mexico Meksyk Jukatan cenota ikkil cenoty na Jukatanie Coba Tulum Chichen Itza Playa del Carmen Cancun Xcaret Holbox Riviera Maya wycieczka po Jukatanie wycieczki objazdowe Meksyk polskie biuro podróży w Meksyku polscy rezydenci w Meksyku Guadalupe nurkowanie na rafie koralowej wynajem samochodów w Meksyku nieruchomości Meksyk fakultety w Meksyku wycieczki po Ameryce Łacińskiej wakacje Meksyk hotele w Meksyku Gwatemala Belize Ameryka Środkowa Kolumbia Wenezuela Peru Chile Ekwador Argentyna Brazylia Galapagos


Wykorzystane na stronie elementy graficzne, teksty oraz projekt witryny podlegają prawom autorskim. Nie zezwala się na kopiowanie, modyfikacje, publikowanie jakiegokolwiek fragmentu lub całości strony bez wiedzy i zgody autora strony.

© 2009-2013 mexicoentero.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - SiteMap - Tworzenie stron Xann Internet Solutions - Projekt strony: Ewa Pytel-Skiba

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności